Results

World Cup trampoline in 1991, England
Gold - Polyarush Dmitriy (trampoline)
Gold - Polyarush Dmitriy (acrobatic jumps on the track)

World Cup Artistic Gymnastics in 1991 U.S.
Gold - Rosa Galiyeva (balk)
Gold - Oksana Chusovitina (floor exercise)

Olympic Games 1992 in Barcelona (Spain)
Gold - Oksana Chusovitina (All-around)
Gold - Rosa Galiyeva (All-around)

Asian Games 1994 in Japan
Bronze - Oksana Chusovitina (vault)
Bronze - Oksana Chusovitina (bars)

World Cup trampoline in France in 1995
Bronze - Ekaterina Khilko (trampoline)

World Cup trampoline 1997 in New Zealand
Silver - Khilko Ekaterina (trampoline)

Asian Games 1998 in Thailand
Silver - Svetlana Bahritdinova (balk)

World Cup trampoline 1998 in Switzerland
Gold - Khilko Ekaterina (trampoline)

World Cup Gymnastics 2001 in Belgium
Silver - Oksana Chusovitina (vault)

World Cup Gymnastics 2002, Hungary
Bronze - Oksana Chusovitina (vault)

Asian Games 2002, Busan (South Korea)
Gold - Oksana Chusovitina (vault)
Gold - Oksana Chusovitina (floor exercise)
Silver - Oksana Chusovitina (balk)
Silver - Oksana Chusovitina (All-around)

World Cup Artistic Gymnastics 2003 in U.S.
Gold - Oksana Chusovitina (vault)


Asian Championships Artistic gymnastics in 2004, India
Gold - Anton Fokin (Teams)
Gold - Anton Fokin (All-around)
Gold - Anton Fokin (bars)

Asian Championships of Rhythmic Gymnastics 2004
Bronze - Ashaev Olesya (clubs)

World Cup Gymnastics 2005 in Gent (Belgium)
Silver - Anton Fokin (bars)

World Cup Gymnastics 2005 in Sao Paulo (Brazil)
Gold - Oksana Chusovitina (vault)

Asian Championships in Artistic gymnastics in 2005 Doha (Qatar)
Silver - Anna Ninkova (vault)
Bronze - Galiulina L. Abduvalieva E. Gayfulina T. (team)
Silver - Khasanov Keldier (floor exercise)

Trampoline World Championships 2005 Eindhoven (Holland)
Silver - Anna Savkina (trampoline)

Asian Games 2006, Doha (Qatar)
Bronze - Ekaterina Khilko (trampoline)

World Cup Gymnastics 2006 in Tehran (Iran)
Silver - Anton Fokin (horse)
Silver - Anton Fokin (bars)

World Cup Gymnastics in 2007 Stuttgart (Germany)
bronze (License to participate on XXIX Summer Olympic Games) - Anton Fokin (All-around)

World Cup in trampoline 2007 in Sofia (Bulgaria)
Bronze - A. Savkina, Khilko E. (synchro)

Asian Championships in rhythmic gymnastics in 2008 in Astana (Kazakhstan)
Bronze - Tuhtaeva K. V. Yesipova, Rahmatova D., U. Trofimova (team)
Bronze – Ulyana Trofimova (rope)
Bronze – Ulyana Trofimova (hoop)

XXIX Summer Olympic Games 2008 in Beijing
Bronze - Anton Fokin (Uneven Bars)
Bronze - Ekaterina Khilko (trampoline)

Trampoline World Championships 2009 in St. Petersburg (Russia)
Bronze - A. Savkina, Khilko E. (synchro)

World Cup in trampoline 2009 in Salzgitter (Germany)
Gold - Savkina A., E. Khilko (synchro)

Asian Championships in Artistic Gymnastics Championships 2010 in Tokyo, Japan
bronze (licensed to participate in the First Youth Olympic Games 2010 in Singapore) - Abdusalimova Dilnoza

License to participate in the First Youth Olympic Games 2010 in Singapore -Eduard Shaulov


Junior Asian Championships 2010 in Rhythmic gymnastics  (Tashkent, Uzbekistan)
Gold (license to participate at the First Youth Olympic Games 2010 in Singapore) - Mamajanova Aziza (absolute primacy)
Bronze - Ugai V., Kiryakova O., Ganieva L., Kurbanova Z. (group exercises with hoop)

World Cup trampoline in 2010 (Wroclaw, Poland)
Gold - Anna Savkina (trampoline)

 

World Cup Artistic Gymnastics 2012 (Cottbus, Germany)

Silver - Galiulina L. (beam)

 

"25th GYM Festival 2012" (Trnava, Slovakia)

Gold - Galiulina L. (beam)

Silver - Galiulina L. (bars)

Silver - Elizarova D. (bars)

Bronze - Galiulina L. (all-around)

Bronze - Elizarova D. (beam)

 

"Olympic Hopes" Artistic gymnastics International Tournament 2012 (Penza, Russia)

Gold - Azimov A. (horse)

Bronze - Rega E. (all-around)

 

12th "Dityatin Cup" and "Dinamo" Artistic Gymnastics International Tournaments 2012 (St.Petersburg, Russia)

Gold - Azimov A. (horse)

Silver - Azimov A. (floor exercises)

Silver - Masharipov O. (bars)

Bronze - Azimov A. (bars)

Bronze - Masharipov O. (horse)

Bronze - Masharipov O. (rings)

Bronze - Rega E. (floor exercises)

 

19th " Voronin Cup" Artistic Gymnastics IT 2012 (Moscow, Russia)

Silver - Elizarova D. (floor exercises)

Bronze - Azimov A. (horse)

Bronze - Elizarova D. (all-around)

Bronze - Elizarova D. (beam)

 

4th "Golden Seagull" Artistic Gymnastics IT 2012 (Obninsk, Russia)

Bronze - Halilova O. (all-around)

 

Kazakhstan Artistic Gymnastics Open Championships 2012 (Almaty, Kazakhstan)

Gold - Shaulov E. (all-around)

Gold - Shaulov E. (floor exercises)

Gold - Kadirov T. (bars)

Silver - Shaulov E. (horse)

Silver - Kadirov T. (rings)

Silver - Kadirov T. (horse)

Bronze - Shaulov E. (horizontal bar)

Bronze - Kadirov T. (all-around)

 

"Miss Valentine Cup" Rhythmic Gymnastics IT 2012 (Tartu, Estonia)

Gold - Farkhutdinova R. (ball)

Silver - Farkhutdinova R. (hoop)

Silver - Farkhutdinova R. (clubs)

Silver - Yuldasheva Z. (ribbon)

 

Rhythmic Gymnastics International Tournament and Grand Prix 2012 (Moscow, Russia)

Bronze - Safronova E., Ganieva L., Kurbonova Z., Muminova R., KiryakovaO., Rostoburova M. (all-around, group exercises)

Bronze - Safronova E., Ganieva L., Kurbonova Z., Muminova R., KiryakovaO., Rostoburova M. (5 balls, group exercises)

Bronze - Safronova E., Ganieva L., Kurbonova Z., Muminova R., KiryakovaO., Rostoburova M. (2 hoops+3 ribbons, group exercises)

Bronze - Farkhutdinova R. (clubs)

 

 "Venera Cup" RG International Tournament 2012 (Eilat, Israel)

Silver - Davidova V. (All-around)

Silver - Davidova V. (hoop)

Silver - Davidova V. (clubs)

Silver - Shamuradova N. (all-around)

Silver - Shamuradova N. (hoop)

Silver - Shamuradova N. (ball)

Silver - Shamuradova N. (clubs)

Silver - Shamuradova N. (ribbon)

Bronze - Filippova M. (ribbon)

Bronze - Davidova V. (ribbon)

 

RG International Tournament "Düsseldorf City Cup" 2012 (Dusseldorf, Germany)

Silver - Amirova S. (all-around)

 

Rhythmic Gymnastics International Tournament 2012 (Ljubljana, Slovenia)

Bronze - Trofimova U. (all-around)

 

RG World Cup - Groups 2012 (Penza, Russia)

Bronze - Trofimova U. (clubs)

 

"Tbilisi Cup" RG International Tournament 2012 (Georgia)

Bronze - Davidova V. (ball)

 

FIG RG International Tournament "Happy Caravan" 2012 (Tashkent, Uzbekistan)

Silver - Farkhutdinova R. (ball)

Bronze -  Farkhutdinova R., Davidova V. (team all-around)

Bronze - Farkhutdinova R. (hoop)

Bronze - Davidova V. (ribbon)

 

3rd International Rhythmic Gymnastics Tournament for the prize of the Honored master of sports Aliya Yusupova 2012 (Shymkent, Kazakhstan)

Gold - Rakhmatova D. (all-around)

 

International rhythmic gymnastics tournament "Yaroslavl Spring" 2012 (Yaroslavl, Russia) Gold - Davidova V. (all-around)

Gold - Amirova S. (all-around)

 

Open International Rhythmic Gymnastics Championship 2012 (Zvenigorod, Russia)

Silver - Ahmedova A. (all-around)

 

ACRO-TRA International Tournament "Irtyshskiye Zory" 2012 (Pavlodar, Kazakhstan)

Gold - Babayan A. (trampoline)

Silver - Tojibaeva S. (trampoline)

Silver - Jonibekov Sh. (acrobatic jumps on the track)

Bronze - Babenishev N. (trampoline)

Bronze - Usmanov S. (trampoline)

 

40th International Trampoline Friendship Cup 2012 (Jablonec nad Nisou, Czechia)

Gold - Jonibekov Sh. (trampoline)

Gold - Babayan A. (trampoline)

Gold - Usmanov S., Olimjonov M. (synchro)

Silver - Olimjonov M. (trampoline)

 

21st "Stars above the Bug River" International ACRO Tournament 2012 (Vinnitsa, Ukraine)

Silver - Holhujaev U., Salikhov Sh., Hasanov M., Urmanbekov M. (men's group exercises)

 

ACRO-TRA International Tournament "Irtyshskiye Zory" 2012 (Pavlodar, Kazakhstan)

Silver - Halimov F., Makhmudov Sh. (men's pair exercises)

Silver - Holhujaev U., Salihov Sh., Hasanov M., Urmonbekov M. (men's group exercises)

Silver - Sergienko E., Subbotin D. (mixed pair exercises)

Bronze - Ablaeva A., Lisakova S., Sobirdjanova D. (women's group exercises)

Bronze - Magzumova J., Karimov D. (mixed pair exercises)

Bronze - Sayfutdinov A., Kimsanbaev I., Merganov D., Hudayberdiev B. (men's group exercises)

 

Acrobatic Gymnastics International Tournament 2012 (Tashkent, Uzbekistan)

 Gold - Holhujaev U., Salihov Sh., Hasanov M., Urmanbekov M.(men's group exercises)

 Silver - Karimov D., Magzumova J. (mixed pair exercises)

 Silver - Asilova N., Kodirova N., Salihova Sh. (women's group exercises)

 Silver - Sobirdjanova D., Alimkulova A. (women's group exercises)

 

Artistic Gymnastics IT "Svetlana`s Invitational International" 2013 (Houston, USA)

Gold -  Rega E. (beam)

Gold -  Rega E. (bars)

Silver - Rega E. (all-around)

Silver - Rega E. (vault)

Silver - Saparbaeva A. (floor exercises)

Bronze - Rega E. (floor exercises)

Bronze - Saparbaeva A. (all-around)

Bronze - Saparbaeva A. (bars)

 

Artistic Gymnastics World Cup 2013 (La Roche-sur-Yon, France)

Bronze - Chusovitina O. (vault)

 

Artistic Gymnastics World Cup 2013 (Cottbus, Germany)

Gold - Chusovitina O. (vault)

 

Artistic gymnastics IT 2013 (Shymkent, Kazakhstan)

Gold - Saidumarova O. (all-around)

Gold - Aripova D. (all-around)

Silver - Kim K. (all-around)

 

12th " Zakharova Cup" Artistic Gymnastics IT 2013 (Kiev, Ukraine)

Bronze - Azimov A. (horse)

 

13th " Dityatin Cup" Artistic Gymnastics IT 2013 (Moscow, Russia)

Gold - Malnev O. (all-around)

Gold - Malnev O. (vault)

Gold - Malnev O. (horizontal bar)

Gold - Kadirov T. (horse)

Silver - Malnev O. (bars)

Silver - Kamolova G. (bars)

 

"Olympic Hopes" Artistic Gymnastics International Tournament 2013 (Penza, Russia)

Silver - Kadirov T. (horse)

Bronze - Belkova A. (vault)

 

World Cup Arstistic Gymnastics 2013 (Anadia, Portugal)

Gold - Fokin A. (bars)

Silver - Chusovitina O. (vault)

Bronze - Shaulov E. (horse)

 

"Sherbo Cup" International Tournament and Belarus open Artistic Gymnastics Championship 2013 (Mogilev, Belarus)

Gold - Fokin A. (horse)

Gold -  Shaulov E. (floor exercises)

Gold - Belkova A. (vault)

Gold - Abdusalimova D. (all-around)

Gold -  Abdusalimova D. (floor exercises)

Gold -  Abdusalimova D. (beam)

Silver - Azimov A. (horse)

Silver - Fokin A. (bars)

Silver - Belkova A. (all-around)

Bronze - Shaulov E. (bars)

Bronze - Amzaeva E. (vault)

Bronze - Saparbaeva A. (bars)

Bronze - Saparbaeva A. (floor exercises)

 

"Grand Prix" RG International Tournament 2013 (Holon, Israel)

Bronze - Davlyatova A. (hoop)

 

"Marina Cup" RG International Tournament 2013 

Silver - Yuldasheva Z. (ribbon)

Bronze - Shoimuralova N. (ball)

 

FIG RG International Tournament "Happy Caravan" 2013 (Tashkent, Uzbekistan)

Gold - Tashkenbaeva S. (ball)

Gold - Rustamova K., Tagaeva K., Saleh I., Ahmedova F., Ramazanova S., Raymanova G.Г. (group all-around)

Gold - Rustamova K., Tagaeva K., Saleh I., Ahmedova F., Ramazanova S., Raymanova G.Г. (group exercises,5 hoops)

Silver - Farkhutdinova R., Saidhanova K., Shomuradova N., Davlyatova A. (team all-around)

Silver - Farkhutdinova R. (hoop)

Silver - - Rustamova K., Tagaeva K., Saleh I., Ahmedova F., Ramazanova S., Raymanova G.Г. (group exercises 10 clubs)

Silver - Amirova S., Ergasheva D., Orehina-Rijina D., Sabristova E., Sobirkhanova N., Kosimova A. (group exercises 5 hoops)

Bronze - Yusupova J. (hoop)

Bronze -  Amirova S., Ergasheva D., Orehina-Rijina D., Sabristova E., Sobirkhanova N., Kasimova A. (group exercises all-around)

Bronze - Amirova S., Ergasheva D., Orehina-Rijina D., Sabristova E., Sobirkhanova N., Kasimova A. (group exercises 10 clubs)

 

RG Asian Championships 2013 (Tashkent, Uzbekistan)

Gold - Filippova M., Davidova V., Shamsieva M., Rakhmatova D. (team all-around)

Silver - Rakhmatova D. (all-around)

Silver - Rakhmatova D. (ball)

Bronze - Rakhmatova D. (hoop)

Bronze - Rakhmatova D. (clubs)

Bronze - Rakhmatova D. (ribbon)

Bronze - Filippova M. (ball)

Bronze - Bukhenko E., Ganieva L., Kiryakova O., Kurbonova Z., Rostoburova M., Svechnikova D. (group exercises all-around)

Bronze - Bukhenko E., Ganieva L., Kiryakova O., Kurbonova Z., Rostoburova M., Svechnikova D. (group exercises 10 clubs)

 

 FIG Rythmic Gymnastics IT - Aliya Yusupova 2013 (Shymkent, Kazakhstan)

Bronze - Rakhmatova D. (all-around)

 

 7th KFK Gracia International Rhythmic Gymnastics Cup 2013 (Budapest, Hungary)

Gold -  Bukhenko E., Ganieva L., Kiryakova O., Kurbonova Z., Rostoburova M., Larionova (group exercises all-around)

Gold -  Bukhenko E., Ganieva L., Kiryakova O., Kurbonova Z., Rostoburova M., Larionova (group exercises 10 clubs)

Gold -  Bukhenko E., Ganieva L., Kiryakova O., Kurbonova Z., Rostoburova M., Larionova (group exercises 2 ribbons+3 balls)

 

ACRO-TRA International Tournament "Irtyshskiye Zory" 2013 (Pavlodar, Kazakhstan)

Gold - Babayan A. (trampoline)

Gold - Babenishev N. (trampoline)

Gold - Jonibekov Sh. (acrobatic jumps on the track)

Silver - Olimjonov M. (trampoline)

Silver - Usmanov S. (trampoline)

Silver - Masharipov Dj. (trampoline)

Silver - Isakov M. (acrobatic jumps on the track)

 

2013 ACRO Asian Championships (Pavlodar, Kazakhstan)

Gold - Halimov F., Makhmudov Sh. (men's pair exercises)

Bronze - Hasanov M., Salikhov Sh., Urmonbekov M., Kasparyan S. (men's group exercises)

Bronze - Asilova N., Salikhova Sh., Kadirova N. (women's group exercises)