25-27 aprel kunlari Toshkentda badiiy gimnastika bo'yicha jahon Kubogi bo'lib o'tadi
An’anaga ko‘ra, bahor fasli badiiy gimnastika bo‘yicha Jahon kubogi bosqichlarining o‘tkazilish davridir. Oradan ko‘p o‘tmay, dunyoning eng mahoratli gimnastika ustalari O‘zbekiston poytaxti — Toshkent shahriga tashrif buyuradi. Musobaqalar 25 aprel kuni start oladi va aynan shu kuni turnirning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tadi. 26 aprel sanasida esa ko‘pkurash natijalariga ko‘ra Jahon kubogining ilk g‘olib va sovrindorlari aniqlanadi. 27 aprel — musobaqaning yakuniy kunida esa alohida yo‘nalishlar bo‘yicha sovrindorlar taqdirlanadi.
Joriy yilda O‘zbekistonda o‘tkaziladigan turnirda 26 davlatdan gimnastikachilar ishtirok etadi, bular: Avstraliya, Avstriya, Ozarbayjon, Armaniston, Belgiya, Bolgariya, Qozog‘iston, Xitoy, Qirg‘iziston, Germaniya, Fransiya, Italiya, Vengriya, Hindiston, Niderlandiya, Polsha, Meksika, Yaponiya, Filippin, Singapur, Suriya, Sloveniya, Turkiya, AQSH, O‘zbekiston va neytral maqomda ishtirok etuvchi AIN sportchilari.
Nufuzli ishtirokchilar safida — Parij Olimpiadasi chempioni, Germaniyalik Darya Varfolomeyev hamda guruh mashqlaridagi chempion — Xitoy terma jamoasi. Musobaqaning faxriy mehmoni esa — jahon va Yevropa chempionatlari sovrindori, 2024-yilgi Olimpiada finalchisi, Sloveniya vakilasi Yekaterina Vedeneeva bo‘ladi. U musobaqa ishtirokchilari va tomoshabinlari uchun alohida syurpriz tayyorlamoqda.
Toshkentdagi Jahon kubogida O‘zbekiston sharafini quyidagi sportchilar himoya qiladi: Osiyo chempioni, Islom birdamlik o‘yinlari va Jahon kubogi bosqichlari g‘olibi, terma jamoamiz yetakchisi — Taxmina Ikromova, shuningdek, qit’a miqyosidagi musobaqalar g‘olibasi — Anastasiya Sarantseva. Guruh mashqlarida esa Olimpiya finalchilari — Mumtozabonu Isxoqzoda, Irodaxon Sodiqova, Evelina Atalyants, Amaliya Mamedova, hamda jamoaning istiqbolli a’zolari — Adelya Fayzulina va Maftuna Zairova ishtirok etadi.
Toshkent bosqichi — joriy yilgi Jahon kubogi seriyasining uchinchi bosqichi hisoblanadi. Uning ilk bosqichi aprel boshida Sofiya shahrida bo‘lib o‘tdi va O‘zbekiston delegatsiyasi u yerda 4 ta medalga sazovor bo‘ldi. Takhmina Ikromova 3 ta medal — bulava bilan kumush, ko‘pkurash va to‘p bilan chiqishda bronza medallarini qo‘lga kiritdi. Guruh mashqlarida esa “3 to‘p + 2 halqa” dasturida kumush medalga erishildi.
16–19 aprel kunlari esa Bokuda Jahon kubogining ikkinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi va unda Mishel Nesterova hamda Lola Jo‘rayeva munosib debyut qilishdi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil boshidan boshlab Xalqaro Gimnastika Federatsiyasining yangilangan Qoidalar kodeksi kuchga kirdi va endilikda gimnastikachilar aynan ushbu yangi reglament asosida o‘z dasturlarini namoyish etmoqdalar.
Shuningdek, ushbu nufuzli xalqaro musobaqa — Jahon kubogining Toshkent bosqichi O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, Toshkent shahri hokimligi, O‘zbekiston Gimnastika federatsiyasi hamda bosh homiy — “Uzavtosanoat” AJ ko‘magida tashkil etilmoqda.

25-27 апреля в Ташкенте пройдёт Кубок мира по художественной гимнастике
Традиционно, весна период проведения серии Кубка мира по художественной гимнастике. И уже через несколько дней в столицу Узбекистана съедутся лучшие грации планеты. Соревнования стартуют 25 апреля и в этот же день состоится торжественная церемония открытия турнира. А уже 26 апреля станут известны первые победители Кубка мира по итогам многоборья. В заключительный день соревнований, 27 апреля мы будем чествовать победителей и призёров в отдельных видах.
В этом году на турнир в Узбекистане заявились гимнастки из 26 стран: Австралии, Австрии, Азербайджана, Армении, Бельгии, Болгарии, Казахстана, Китая, Киргизстана, Германии, Франции, Италии, Венгрии, Индии, Нидерландов, Польши, Мексики, Японии, Филиппин, Сингапура, Сирии, Словении, Турции, США, Узбекистана и спортсменки, выступающие в нейтральном статусе AIN.
Среди громких имён чемпионы Олимпийских игр в Париже Дарья Варфоломеев (Германия) и команда в групповых упражнениях – Китай. Особым гостем станет призёр чемпионатов мира и Европы, финалистка олимпиады 2024 Екатерина Веденеева (Словения), которая готовит сюрприз для зрителей и участников соревнований.
Узбекистан на Кубке мира в Ташкенте представят, чемпионка Азии, Игр исламской солидарности, а также победительница Кубков мира, лидер сборной Тахмина Икромова, также чемпионка континентальных первенств Анастасия Саранцева и, конечно, наша сборная команда в групповых упражнениях, в составе которой финалистки Олимпийских игр в Париже Мумтоза Исхакзода, Иродахон Садикова, Эвелина Атальянц, Амалия Мамедова, а также Аделя Файзулина и Мафтуна Заирова.
Кубок мира в Ташкенте, это третий этап нынешней серии. Первый прошёл вначале апреля в Софии и принёс делегации Узбекистана 4 награды. Тахмина Икромова завоевала 3 медали – серебро с булавами и две бронзы в многоборье и с мячом. «Групповички» внесли ещё одну медаль серебряного отлива с тремя мячами и двумя обручами. 16-19 апреля прошёл второй этап Кубка мира в Баку, где достойно дебютировали Мишель Нестерова и Лола Джураева.
Напомним, что с началом 2025 года в права вступил обновлённый Кодекс Международной Федерации Гимнастики и теперь гимнастки демонстрируют программы, согласно своду новых правил.
Остаётся добавить, что главными организаторами престижного международного турнира – Кубка мира в Ташкенте выступают Министерство спорта Республики Узбекистан, Национальный Олимпийский Комитет, Хакимият г. Ташкента, Федерация Гимнастики Узбекистана, при содействии генерального спонсора ФГУ АО «Узавтосаноат».